CESKY ENGLISH

Karlovo náměstí

Stanice Karlovo náměstí je součástí pražského metra již od roku 1985. Nachází se na prvním úseku linky B, konkrétně je situována na Novém Městě poblíž stejnojmenného náměstí. Stanice disponuje dvěma vestibuly – jeden se nachází přímo u Karlova náměstí, z druhého mohou cestující vystoupit v okolí Palackého náměstí.

Raženou, trojlodní stanici navrhli architekti Zdeněk Drobný, Lubomír Hanel, Jan Talacko, František Novotný a Aleš Moravec. Dominantním designerským prvkem je obložení pilířů a stěn za kolejišti, jež tvoří skleněné tvarovky ve studené stříbrné barvě (obr. 1, 2, 3, 4). Jejich autorem je František Vízner. Podobné tvarovky, akorát trochu větší a v teplé zlaté barvě, byly použity ve stanici Jinonice. Eskalátory jsou stále barevné, některé jsou světle hnědé (obr. 6), některé mají tmavší višňovou barvu (obr. 7), podobnou vínové barvě, jež je několikrát použita ve vestibulu na Palackého náměstí (obr. 9, 10).

V souvislosti s výstavbou stanice byla vytvořena řada uměleckých děl. Kromě zmíněných skleněných tvarovek od Františka Víznera nebo osvětlení od Josefa Kochrdy se jedná například o vitráž od Ivanky Slavíčkové (obr. 8) ve vestibulu na Palackého náměstí. V témž vestibulu můžeme nalézt zajímavý kruhový skleněný objekt od Jaroslava Štursy (obr. 9) a v blízkých Zítkových sadech je umístěno pítko (obr. 12), jež je dílem Luboše Růžičky. Druhému vestibulu dominuje rozměrná mozaika s názvem Karel IV. a jeho doba od Radomíra Koláře a Františka Tesaře (obr. 13, 14), jež tématicky odpovídá názvu stanice.

Obr. 1. Nápis za kolejištěm
Obr. 2. Skleněné tvarovky za kolejištěm
Obr. 3. Skleněné tvarovky za kolejištěm
Obr. 4. Skleněné tvarovky na pilíři
Obr. 5. Centrální loď stanice
Obr. 6. Světlé eskalátory
Obr. 7. Tmavé eskalátory
Obr. 8. Ivanka Slavíčková: vitráž
Obr. 9. Jaroslav Štursa: skleněný objekt
Obr. 10. Telefony ve vestibulu
Obr. 11. Graffiti ve vestibulu
Obr. 12. Luboš Růžička: pítko
Obr. 13. R. Kolář, F. Tesař: Karel IV. a jeho doba
Obr. 14. R. Kolář, F. Tesař: Karel IV. a jeho doba

Zdroje:

  1. REJDAL, Tomáš. Linka B. Metroweb.cz [online]. [cit. 2018-02-23]. Dostupné z: https://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b.htm
  2. REJDAL, Tomáš. Karlovo náměstí. Metroweb.cz [online]. [cit. 2018-02-23]. Dostupné z: https://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b/KN/KN.htm